Stálá výstava
ZAHÁJENA 3. 10. 2021
Hájek
v proměnách času
Přemýšleli jsme o tom, že františkánský klášter Hájek byl v minulosti velmi významným poutním místem pro široké okolí. Místo po devestaci komunistickým režimem opět ožilo díky bratrům františkánům a spoustě dobrých lidí. Napadlo nás, že okolo jezdí také hodně lidí, kteří nedorazí na pouť, ale možná by přišli na výstavu. Tím vzniknul nápad, že bychom se měli zaměřit také na události 20. století a vysvětlit lidem, co řeholníky a františkánský klášter v Hájku potkalo v době totality. Věnujeme se také významu slova františkán a vysvětlujeme proč vlastně lidé putují a jaký je význam pouti.
Bratři františkáni nám zapůjčili jejich archiv, kde se hlavně P. Jan Maria Vianney Dohnal zasloužil o archivaci vzpomínek poutníků, bratrů františkánů, ale také různých jiných lidí, kteří na Hájek vzpomínají. Zaměřili jsme se hlavně na události 20. století. Tímto chceme vzdát holt všem lidem, kteří prožili něco těžkého v době 20. století, ale nevzdali se a zůstali silnými. Nemohu zapomenout na setkání s panem Štěpánem Kaňákem, který v Hájku zažil přepadení kláštera ze 13. na 14. dubna 1950 jako šestnáctiletý student a je jedním z posledních žijících pamětníků. Jeho vzpomínky natočila Paměť národa.
Pater Dohnal nás koncem roku 2020 seznámil se studentkou zahradní a krajinářské tvorby, nyní již absolventkou studia, Ing. Nikolou Káchovou. Ta v rámci své bakalářské a následně diplomové práce zpracovala možnou vizi do budoucna – návrh obnovy poutního areálu Hájek u Červeného Újezdu. Součástí výstavy je také tato možná vize.
Vše dobré a krásné vyrůstá z utrpení. Pán Bůh byl vždycky se mnou.
Pan Štěpán Kaňák